Jak se neutopit v domácí koronavirové ponorce

VNĚJŠÍ A VNITŘNÍ PROSTOR

Některé situace mohou být teď doma náročnější, proto zkuste ponechat svým dětem, partnerovi, ale i sobě vnější a vnitřní prostor.

Podívejte se, zda ve vašem soužití má každý svoje teritorium, byť by bylo jen 1,5 metru čtverečního. Člověk by měl mít možnost někdy přemýšlet sám. Ne každý může jít hned ven do přírody. Myslete na to, že i vaše těla se potřebují nadechnout volností, aby nebyly stále organizované jinou osobou.

PROZKOUMEJTE SAMI SEBE OTÁZKAMI:

Kam si můžete sami se sebou na chvíli zalézt, aby vás ostatní nerušili?

Jak nejraději odpočíváte a jak často?

Které činnosti vám dávají nejvíce energie?

CHVALTE

Soustřeďte se tyto dny více na pochvalu. Děti zázračně prospívají a rostou, když je chválíte. Pochvala je jako objetí. Nezáleží na tom, jaké horší stránky podle vás mají – pokud soustředíte pozornost na přednosti a schopnosti dítěte, bude dělat úžasné pokroky. Dobro bude narůstat a nakonec zastíní veškeré slabiny. Platí to vlastně pro všechny bez ohledu na věk či velikost. Vyzkoušejte to i s dospělým, když si budete všímat toho, co je na něm skvělého, situaci to vždy prospěje. Nejúžasnější věci se dějí, když se zaměříme na dobro v druhých lidech.

PROZKOUMEJTE SAMI SEBE OTÁZKAMI:

Kdy jste naposledy pochválili sami sebe?

Co vám doma více roste? Květiny nebo prach?

Zkuste každý den každého člena domácnosti pochválit.

KO-NEČ-NĚ SI UKLIĎTE

Konec výmluv. Pokud je váš kalendář teď prázdný a vaše práce stojí, tak se přestaňte vymlouvat, že nemáte čas. Vezměte si na pomoc ocet nebo jiný saponát a začněte gruntovat. Uvidíte, budete z toho mít radost vy i váš domov.

Vašemu domovu budou slušet křišťály v oknech. Když do nich zasvítí sluneční paprsky, tak se k vám do místnosti nastěhují duhová prasátka, která dělají velmi dobře rostlinám, zvířatům, lidem a celému prostoru.

MLČTE

Venku musíte nosit roušky, abyste chránili ostatní. Zkuste doma chránit ostatní tak, že změníte i svůj slovník. V jednoduchosti je síla. Méně je více. Dorozumívejte se jen očima. Záleží na vás, jak často  takový „rozhovor“ budete vést.  Setrvejte v tichu a jen se dívejte. Z očí do očí. Uvidíte, že není třeba slov a v tichu je možné říci tolik jen očima. Nic nedělejte, jen se dívejte. Nepřemýšlejte, co si druhý myslí, a jen si to užívejte. Tím, že sedíte proti sobě v tichu, vytváříte oázu klidu a míru. Mysl nechte jít, kam chce. Budete překvapeni, jaký rozdíl nastane, když se takto budete vnímat častěji a častěji.

PROZKOUMEJTE SAMI SEBE OTÁZKAMI:

Když se zaposloucháte do zvuků svého domova. Co slyšíte?

Naslouchejte vařící vodě, krokům na podlaze nebo hučení lednice.

Co vám váš domov říká?

DOPISUJTE SI HRAVĚ

Co kdyby toaleta se změnila na místo pro vzkazy? Nechte na toaletě zápisník a tužku a hrajte si s ostatními členy rodiny. Vždy když někdo přijde na toaletu, zanechá zde úkol nebo vzkaz pro jiného člena domácnosti. Ten jej pro přečtení musí splnit a zanechá zde další úkol či zprávu. Takové dopisování se dokonce může stát hrou, která rozpouští křivdy či zjemňuje nedorozumění. Už vás napadl první vzkaz, který zde zanecháte?

VÝDECH. NÁDECH.

Jestli se chcete nadechnout, musíte nejdřív vydechnout. Dýchejte a nechte se dýchat.

Zastavte se. Vždycky a všude. Větrejte sebe, ale nezapomínejte i otevírat okna.  Vašim dnům se bude lépe dýchat, když budete praktikovat nádech a výdech pomalu a dlouze. Zavřete oči a jen dýchejte.

PROZKOUMEJTE SAMI SEBE OTÁZKAMI:

Jaké okno otevíráte nejčastěji a kde?

Dokážete se nadechnout až do palců u nohy?

Kdyby váš dech byl barevný, jakou barvu by měl?

 

S radostí každého dne vám dost pomůže Deník plný radost, do kterého si můžete zaznamenávat svoje pěkné dny.

Mír a lásku

Olga

Ut interdum nunc metus, non tempor diam blandit non.

Nam sollicitudin

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.

Quis dolor

Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et

Ac viverra

Etiam eu tristique augue.

Proin consectetur lorem at volutpat rutrum.

Nunc sodales augue ultricies tellus finibus ullamcorper sed sed ligula. Sed vitae rhoncus augue.

Velit

Vivamus fermentum ex

Pellentesque ut ullamcorper diam, vitae ultrices mi. Class aptent taciti sociosqu ad litora torquent per conubia nostra, per inceptos himenaeos.

Donec luctus