Místnosti jako bytosti

Ráda nahlížím na prostředí kolem sebe jinak a dneska bych vám chtěla navrhnout, abyste se i vy podívali na jednotlivé místnosti vašeho doma trochu jinak. Co kdyby byl váš domov živá bytost a dívala by se na vás jako vy teď na něj. Přestavte si místnosti jako bytosti, které by mohly ožít díky vašemu přístupu a péči. Jaké by to bylo, vyzkoušet si podívat se na váš byt, na váš prostor očima každé z místností? Jak by ty bytosti vypadaly? A co by se změnilo, kdybyste dávali do prostoru více laskavosti?

1. Představte si, že ve vaší předsíni bydlí Strážce brány. Bytost, která hlídá vaše území, vítá vás hned při příchodu a loučí se s vámi při každém odchodu.

Jak by asi vypadala postava, která by měla vlastnosti vaší předsíně? Byla by usměvavá, nebo zamračená? Viděli byste jí do tváře, nebo by nebylo možné v šeru ani zahlédnout její obličej? Měla by příjemné oblečení, nebo by byla ověšená vším možným? Jak by voněla? Bylo by na ní něco hezkého a zajímavého? Měla by kapsy plné nepotřebných papírků, nezaplacených složenek a zmuchlaných kapesníků? Kdyby Strážce vaší brány mohl mluvit, co myslíte, že by vám řekl? Jakou laskavost můžete pro tuto místo, pro tuto bytost udělat, aby se předsíň stala tou nejúžasnější vstupní branou do vašeho domova?

2. Představte si, že ve vašem obývacím pokoji bydlí Vypravěč příběhů. Bytost, která má ráda společnost, setkávání a naslouchání. A sama by byla skvělým posluchačem i vypravěčem příběhů.

Jak by vypadala osoba, která by měla vlastnosti vašeho obývacího pokoje? Byla by samotářská, nebo společenská? Měla by ráda zimu, nebo by se raději vyhřívala u krbu či těšila z plamenů svíček? Kdo by ji navštěvoval? Rodina, přátelé, televizní hrdinové, nebo by spíš trávila hodiny o samotě? Nosila by hezké a čisté oblečení, nebo by byla umolousaná a po kapsách by měla hodně drobků? Byla by její kůže vyschlá jako hlína rostlin v obývacím pokoji, nebo jemná na dotek jako textilie všude kolem? Co by vám asi váš Vypravěč příběhů řekl, kdyby uměl mluvit? Jakou hezkou věc můžete pro váš obývací pokoj udělat, abyste tady třeba zažívali více příběhů?

3. Představte si, že ve vaší kuchyni žije Kuchařka. Bytost, která se stará o životní styl všech členů domácnosti, co zde bydlí. Je zodpovědná za jejich zdraví a pečuje o jejich jídelníček.

Jak by asi vypadala bytost, která by měla vlastnosti vaší kuchyně? Jaká jídla by vám připravovala? Instantní, nebo z čerstvých surovin? Byla by při vaření uspěchaná, nebo by si přípravu jídla užívala? Měla by čistou zástěru, nebo ušmudlaný oděv? Do jaké restaurace byste ji pozvali na schůzku? Jakou by měla postavu? Co by vám asi vaše Kuchařka řekla, kdyby uměla mluvit? Jakou zajímavou chuť kromě jídla musí mít váš život? Jakou laskavost můžete udělat pro vaši kuchyni, abyste se tam cítili při přípravě jídla lépe?

4. Představte si, že ve vaší koupelně žije Vodní víla. Bytost, která o vás s láskou pečuje. Smývá z vás nejen nečistoty, ale i starosti, únavu a stres. Ráda vás hýčká vonnými oleji, krémy, stará se o vaše vlasy i pleť.

Jak by vypadala bytost s vlastnostmi vaší koupelny? Věnovala by vám péči v rychlosti, nebo by vám poskytla dostatek času pro odpočinek a regeneraci? Balila by vás do jemných měkkých osušek, nebo sepraných či dokonce zatuchlých ručníků? Kdyby mluvila jazykem, který používáte v koupelně, co by vám řekla? Byla by to pochvala, nebo jen samé výtky k postavě? Jakou péči můžete dát své koupelně a jak můžete být k sobě v zrcadle laskavější?

5. Představte si ve vaší ložnici Pečujícího kouzelníka. Bytost, která má ráda doteky, snění a ráda o vás pečuje. Umí vykouzlit jeskyni bezpečného území pro vaše intimní chvíle a sny.

Jak by vypadala bytost, kdyby měla vlastnosti vaší ložnice? Jaké by měla oblečení? Myslíte, že by o vás pečovala s laskavostí jemných doteků, nebo byste jí byli jedno? Jak by se o vás zajímala? Kdyby mohl Pečující kouzelník mluvit, co by vám řekl? Co hezkého můžete pro svou ložnici udělat, abyste se tam cítili opečovávaní láskou?

Článek vyšel v JOGA Dnes 1/2019